7 sposobów na zbudowanie dobrej historii kredytowej

Wszyscy lubimy być dobrze oceniani, a jednym z kluczowych elementów, który dotyczy każdego z nas jest chęć posiadania dobrej historii kredytowej oraz pozytywnej oceny w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Dziś doradzę Ci jak wiarygodnie wypaść w oczach BIKu? Zdradzę też 7 sposobów na zbudowanie dobrej historii kredytowej, które polecam moim Klientom. Bo nie wiem, czy wiesz ale do kredytu – jak do wielu życiowych sytuacji można się przygotować!  Jak? Chociażby solidnie – porządkując swoje finansowe zobowiązania wcześniej i pokazując, że dobrze sobie radzimy z ich spłatą, ponieważ bank sprawdzi w BIK:

 •  ilość dotychczas udzielonych nam kredytów
 •  ich rodzaj
 • wysokość zaciąganych zobowiązań
 • wysokość spłacanych (lub nie spłacanych) rat
 • walutę w jakiej wystąpiliśmy o kredyt

7 sposobów na zbudowanie dobrej historii kredytowej

 1. Spłacając dotychczas regularnie – zgodnie z umownym terminem mniejszy kredyt lub raty (np. za lodówkę czy telewizor)
 2.  Płacąc regularnie inne zobowiązania takie jak rachunki za czynsz, media, internet lub telefon. Po to, aby nie trafić na listę dłużników Biur Informacji Gospodarczych.
 3. Pamiętając o tym, że dla banku ważny jest nasz comiesięcznym dochód i wpływ na rachunek bankowy, poświadczony dodatkowo zaświadczeniem o zatrudnieniu.
 4. Wskazując innego współkredytobiorcę, który stanie się niejako gwarantem dodatkowego dochodu, podnosząc nam tym samym zdolność kredytową np. małżonka, rodziców, dziadków.
 5. Spłacając zadłużenie w innym banku, na dotychczas posiadanej karcie kredytowej lub w przyzakładowych kasach zapomogowo-pożyczkowych.
 6. Rozsądnie zarządzać swoim budżetem domowym i szybko reagować jeśli wiemy, że możemy mieć kłopot ze spłatą dotychczasowego kredytu np. w ciągu najbliższych kilku miesięcy, bo zmieniamy pracę. Jak? Informując o tym bank, który może zmodyfikować warunki posiadanego kredytu zanim dojdzie do opóźnień lub braku spłaty.
 7. I na koniec mam dla Was coś ekstra (o czym nie każdy wie). Jeśli posiadasz jedną kartę kredytową najlepiej od minumum 6 m-cy, na której co miesiąc spłacasz limit do 0, ale nigdy nie wykorzystujesz więcej niż 30-50% przyznanego limitu – zawsze zostawiając pewną rezerwę – stajesz się w oczach banku wyjątkowo wiarygodny.

Ta wiedza, pozwoli Ci spojrzeć zupełnie inaczej na siebie jako potencjalnego kredytobiorcę, który w bliższej lub dalszej przyszłości planuje np. kupić mieszkanie lub dom wybudować dom.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!