Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt hipoteczny?

Uważasz że Twoje zarobki nie są wystarczające, aby dostać kredyt hipoteczny? A  może obawiasz się, że nie będziesz w stanie spłacić kredytu? W tym artykule przedstawię podstawowe zasady udzielania kredytu hipotecznego oraz rozwieję wątpliwości dotyczące zdolności kredytowej i sposobów udzielania kredytów przez banki.   

Czym jest zdolność kredytowa?

Najprościej mówiąc, jest to różnica między dochodami a wydatkami (bank bierze pod uwagę kwotę netto). Jeśli nie posiadasz zdolności kredytowej, tylko w szczególnych sytuacjach bank jest w stanie udzielić Ci kredytu (np. gdy wykażesz wiarygodny plan poprawy swojej sytuacji materialnej). Na ogół jednak, nie ma co liczyć na wyjątki i sprawdzić swoją zdolność kredytową. Aby mieć ogólny pogląd na to czy masz szansę ubiegać się o kredyt hipoteczny, warto skorzystać z internetowych kalkulatorów. Pamiętaj jednak, że każdy bank w nieco inny sposób przelicza zdolność kredytową, a różnica może wynosić 10-20%.   

Dochód a kredyt hipoteczny                 

Ogólna zasadą przyznawania kredytu jest to, że raty nie mogą wynosić więcej niż połowa dochodu netto (łączenie z zaciągniętymi wcześniej kredytami). Aby dokładnie obliczyć zdolność, banki uwzględniają liczbę osób w gospodarstwie domowym oraz dochód rodziny. Często wychodzą z pewnych założeń, które mogą działać korzystnie na przyznanie kredytu. Najprostszym modelem jest dwuosobowa rodzina bez dzieci. Na przykład ogólnym założeniem jest, że taka rodzina żyjąca w stolicy wydaje 1500 zł miesięcznie. Nie są brane pod uwagę inne wydatki, tj. wakacje, kursy czy fryzjer.

W przypadku, gdy jej dochód wynosi 5000 zł, raty nie mogą wynosić więcej niż 2 500 zł miesięcznie. I jeśli zarobki rodziny sięgają 5 000 zł netto, a nie ma wcześniej zaciągniętych innych kredytów, to zdolność kredytowa osiągnie około 500 000 zł. Taka sama zasada dotyczy osób żyjących w pojedynkę. Raty singli nie mogą przekroczyć połowy miesięcznych dochodów, a będą w stanie otrzymać równie wysokie kredyt hipoteczny jak małżeństwo.

Kwota ryczałtowa zależy od wielu czynników. Będzie inna dla małżeństwa bez dzieci, a inna dla wielodzietnej rodziny. Miejsce zamieszkania nie pozostaje bez znaczenia – koszty życia w małym mieście różnią się od tych w stolicy, dlatego kwota ryczałtowa będzie odpowiednio inna.          

Kiedy rodzina jest w trakcie spłacania kredytu lub posiada dzieci, banki przeliczają zdolność na specjalistycznych kalkulatorach.                                                                                                                     

Warto jeszcze zauważyć, że podczas obliczania zdolności kredytowej, banki uwzględniają tylko ostateczny dochód na rodzinę. Nie ma znaczenia, czy każde z małżonków zarabia po 5000 zł, czy jedno 10 000 zł. Zdolność kredytowa w obu przypadkach jest taka sama. Co więcej, do dochodów wlicza się każde legalne źródło zarabiania pieniędzy, od umów o dzieło, pracę czy prowadzenie własnej firmy.

By uzyskać dokładny wynik, skontaktuj się ze mną, aby otrzymać indywidualną ofertę.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!