Inwestycja w złoto w 2022 – czy warto?

Szukasz bezpiecznego sposobu na zabezpieczenie swojego kapitału przed dewaluacją? Są różne opcje na ulokowanie, a być może i pomnożenie swojego kapitału. Jednym z nich jest inwestycja w złoto. To typ inwestycji dla cierpliwych, która może dać dużą stopę zwrotu, oczywiście po spełnieniu określonych warunków. Przyda się też znajomość podstawowych mechanizmow kształtujących ceny złota na rynku i obserwacja bieżących wydarzeń, z uwzględnieniem aktualnej geopolityki.

 

Na początku muszę to zaznaczyć. Gdyby ten artykuł powstał w 2021 roku, a Ty kupiłbyś wtedy monetę, lub sztabkę za ceny, które oferował rynek, jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, to prawdopodobnie byłbyś już na plusie o około 2 000 złotych na jednej sztuce. Czy 2022 rok, to dobry czas na kruszec? Sprawdźmy, bo dzisiaj jesteśmy bogatsi o wiedzę, którą możesz wykorzystać w przyszłości inwestując w złoto.

 

Temat inwestycji w złoto jest mi bliski, bo osobiście śledzę rynek nie tylko od strony produktów finansowych. Zwracam szczególną uwagę na perełki inwestycyjne i inne sposoby na dywersyfikację własnych oszczędności. Dzięki temu kompleksowo mogę spojrzeć na aktualną sytuację, kiedy rozmawiam z klientami na temat kredytów hipotecznych.

 

Musisz jednak wiedzieć, że ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. To mój komentarz, do aktualnej sytuacji.

 

Do niedawna w niektórych środowiskach złoto stało w cieniu kryptowalut i NFT. O wiele częściej mówiło się o tych nowych sposobach inwestowania niż o sektorze metali szlachetnych. Jednak osoby, które świadomie obserwują rynek zdają sobie sprawę z tego, że złoto jest wygodnym i dyskretnym sposobem na ulokowanie kapitału. Może będzie też właściwym dla Ciebie?

 

Z tego artykułu dowiesz się

  • Czy warto inwestować w złoto?
  • Czy lepiej kupić złoto inwestycyjne od osoby prywatnej, czy z mennicy? 
  • Dlaczego warto inwestować w złoto długoterminowo?

 

Złoto w 2022 roku?

A czemu by nie? Znam wiele osób, które w 2021 roku oczekiwały od metali szlachetnych lepszych osiągów. To jednak dotyczyło rynku przed wybuchem wojny na Ukrainie, która niewątpliwie wpłynęła na wystrzał cen złota. Po chwilowych wzrostach, nastąpiła korekta, choć i tak cena złota w pierwszym kwartale w 2022 roku, jest na ten moment (kwiecień 2022) najwyższą od conajmniej roku i wynosi około 1900 dolarów za uncję.

 

Inwestorzy wyraźnie przygladają się nowej rzeczywistość po lockdownie. Inflacja szalej. Wartości z oficjalnych komunikatów mogą być wyższe. Do tego ujemne stopy procentowe. Jeśli nie złoto, to co?

 

Na stronie Mennicy Polskiej przeczytasz, że złoto inwestycyjne występuje w postaci sztabek i płytek o próbie o najmniej 995 tysięcznych. W przypadku monet wymagana próba wynosi co najmniej 900 tysięcznych. Co daje odpowiednio 99,5 i 90% czystego złota w stopie.

 

Cena złota na przestrzeni 3 lat 

źródło: tavex.pl

 

Monety bulionowe jako złoto inwestycyjne w 2022 roku

Inwestowanie w złoto przy dzisiejszej inflacji, która w kwietniu 2022 roku wynosi ponad 10% może okazać się dobrym sposobem na lokatę swojego kapitału. Do tego przyda się znajomość podstawowych zasad kierujących rynkiem złota, by obserwować rynek i kupić, kiedy cena będzie atrakcyjna.

 

Monety zazwyczaj nie mają wartości nominalnej wskazanej jako konkretna cena, a nabywca kupuje ją po aktualnej cenie kruszcu, podawanej jako 1 uncja, która przypomnijmy w tej chwili wynosi około 1900 dolarów za uncję.

Czy warto inwestować w złoto w 2022?

Choć pytanie o to, czy warto inwestować w złoto w 2022 roku wydaje się proste, to odpowiedź na nie jest już o wiele bardziej skomplikowana. To zależy od wielu czynników, a eksperci, którzy prognozują sytuację metali inwestycyjnych na rynku nigdy Ci nie powiedzą “tak, idź w złoto!”. Ja też Ci tego nie powiem!

 

Dlaczego?

 

Kiedy mówi się o inwestowaniu w złoto, srebro, czy platynę i dywersyfikacji swoich oszczędności trzeba brać pod uwagę swoją indywidualną sytuację i analizę reakcji kruszcu na kryzysy geopolityczne. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem, to musisz wiedzieć, że to, co jest dobre dla jednej osoby, niekoniecznie musi odpowiadać innej przy próbie dywersyfikacji swojego portfela, nawet w 2022 roku. 

 

Zresztą wielu ekspertów sugeruje, że obecne ceny złota, to tylko krótkotrwały wzrost popytu na metale szlachetne, a w grudniu 2022 roku cena za uncję będzie wynosiła około 1500 dolarów za uncję. Czy tak będzie? Zobaczymy.

 

Cena srebra na przestrzeni 3 lat

źródło: tavex.pl

Dlaczego warto inwestować w złoto?

 

  • Złoto jest zwolnione z podatku VAT

Dla uściślenia dodajmy, że tylko złoto inwestycyjne o określonych parametrach jest zwolnione z podatku VAT. Próba takiego złota nie może być mniejsza niż 995 tysięcznych.

Nic więc dziwnego, że osoby, które dysponują środkami na inwestycje nie kupują biżuterii, a, decydują się właśnie na zakup złota. 

 

Z tego też powodu kapitał klientów indywidualnych, ale i dużych międzynarodowych koncernów lokowany jest w metal, który stanowi poniekąd gwarancję zabezpieczenia ich majątku. Warto zaznaczyć, że podatek od towarów i usług dla złota inwestycyjnego nie jest też naliczany przy transakcjach dla papierów wartościowych na złoto.

 

  • Złoto jako waluta, a nie surowiec

Cała rzecz w atrakcyjności inwestycyjnej w złoto polega na tym, że złoto bez VAT jest traktowane jako waluta. Dlatego inwestorzy chętnie lokują w nie swój kapitał. Liczą, że te rezerwy mimo cyklicznych wzrostów i spadków, pozwolą im działać, kiedy przyjdą trudne i niepewne czasy na rynkach finansowych.

 

  • Ograniczone zasoby 

W przypadku złota trzeba pamiętać, że zasoby tego metalu w skali planety są ograniczone, a koszty eksploatacji złóż rosną. Dodatkowo, na niepewnych rynkach finansowych wiele banków centralnych decyduje się na zwiększenie swoich rezerw w złocie, co ostatecznie też podbija cenę tego kruszcu.

 

  • Cena złota 

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy inwestować w złoto, to powinieneś wiedzieć, że cena złota zależy od 2 czynników. Tu kluczową rolą odgrywa cena kruszcu w Londynie. LBMA Gold Price ogłasza się w UK każdego dnia roboczego 2 razy dziennie. Drugi czynnik, który wpływa na cenę złota kurs dolara amerykańskiego w stosunku do złotówki.

 

To jednak nie wszystko, bo do ceny zakupu złota i traktowania go jako aktywo powinieneś dołączyć opłatę związaną z jego przechowywaniem. Jeśli nie zdecydujesz się go trzymać we własnym domu, to mennica zaproponuje Ci przechowywanie twojego złota.

 

Kiedy mówi się o tym, czy opłaca się inwestować w złoto, trzeba też pamiętać o podatkach, które także musisz zapłacić. Tak więc Twój plan inwestowania w złoto w 2022 roku powinien uwzględniać wszystkie wydatki, które ostatecznie zdecydują o tym, czy ta  inwestycja przyniesie Ci oczekiwany zysk.

 

  • Brak podatku dochodowego przy złocie inwestycyjnym

Inwestor prywatny, który zdecyduje się ulokować swój kapitał w złoto fizyczne w 2022 roku i nie sprzeda swoich aktywów przez minimum 6 miesięcy od daty zakupu może być pewien, że nie obowiązuje go podatek dochodowy, jak w przypadku obligacji, czy lokat. Przedsiębiorca, który obraca złotem inwestycyjnym normalnie odprowadza podatek.

 

Cena platyny na przestrzeni 3 lat

źródło: tavax.pl

 

Zakup złota inwestycyjnego od osoby prywatnej 

Osoba, która kupuje złoto inwestycyjne z innego źródła niż Mennica Polska lub innej mennicy musi w ciągu 2 tygodni od daty zawarcia transakcji zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC)

 

Jakie błędy popełnia wiele osób przy inwestowaniu w złoto?

Ulokowanie swojego kapitału w złoto, to może być fajna sprawa, jednak, kiedy człowiek nie przeanalizuje kilku kwestii, szybko może okazać się, że inwestycja w złoto ostatecznie nie przyniosła zysków. Na co trzeba uważać?

 

Błąd nr 1: Brak cierpliwości i chęć szybkiego zysku

Jeśli zależy Ci na szybkim zakupie i jeszcze szybszym wzbogaceniu się, to może okazać się, że równie szybko się zdziwisz, bowiem lokata kapitału w złoto inwestycyjne ma zazwyczaj jeden cel. Jaki? Chodzi o inwestycję długoterminową, by ochronić swoje nadwyżki finansowe przed utratą ich wartości w czasie. 

 

Błąd nr 2: Wkładanie wszystkich jajek do jednego koszyka

Nie wkłada się większość swoich oszczędności w jedno aktywo, a tym bardziej w samo złoto. Podstawy inwestowania mówią wprost: dywersyfikacja! Twój portfel inwestycyjny powinien zakładać tylko kilka % inwestycji w złoto.

 

Błąd nr 3: Nie zastanawianie się nad wielkością sztabki

Przy inwestowaniu w złoto, warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej zainwestować w mniejsze sztabki lub monety, aniżeli w złoto, które będzie później trudniej sprzedać. Dlatego też szalenie ważny jest dobór masy, przy założeniu rentowności i elastyczności przy sprzedaży.

 

Podsumowując 

Czy warto inwestować w złoto w 2022 roku? Wszystko na to wskazuje, że przy tak wysokiej inflacji to nadal jedna z lepszych opcji na te trudne czasy. Dlaczego? Choć nie daje odsetek i dywidend, to przy inwestycji długoterminowej daje pewność i mimo wszystko trzyma wartość oszczędności.

Wśród plusów inwestowania w złoto pojawiają się takie argumenty jak ten, że jest łatwo przenaszalnym aktywem. Jest odporne na cyberataki. Można je szybko sprzedać, schować lub przewieźć. I to prawda, bo kamienicy w centrum miasta nie przeniesiesz, prawda?

 

Czy inwestowanie w złoto wymaga specjalistycznej wiedzy? Nie. Warto jednak znać zasady, jakie rządzą na rynku metali szlachetnych, by inwestycja w kruszec okazała się opłacalna. Lokowanie kapitału w złoto może okazać się dobrym rozwiązaniem, by uchronić swoje oszczędności nie tylko przed inflacją, ale i ujemnymi stopami procentowymi.

Teraz już wiesz, na co warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się inwestować w złoto. Wiesz też, że kupowanie złota, to długoterminowa lokata kapitału i wymaga analizy i obserwacji rynku. Strach i panika nie są dobrymi doradcami. Ci, którzy szukają alternatyw dla lokat, mogą zainteresować się tematem złota inwestycyjnego, nie tylko w 2022 roku. 

Sądzę, że posiadanie złota to dobry pomysł. Jeszcze lepszym pomysłem będzie też konfrontowanie doniesień z social mediów i szukanie informacji u specjalistów, którzy zawodowo zajmują się poradami inwestycyjnymi.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!