Kredyt deweloperski to zyskująca na popularności forma finansowania projektów deweloperskich. Zaciągają go firmy inwestycyjne, które przeznaczają pozyskane środki na budowę lub adaptację i remont nieruchomości: mieszkań jednorodzinnych na sprzedaż lub wynajem, centrów handlowych czy osiedli mieszkaniowych.
Budowa takich obiektów okazuje się niezwykle kosztowna i 90% firm należących do Polskiego Związku Firm Deweloperskich nie jest w stanie samodzielnie sfinansować w całości budowy obiektu. Te, które mogą sobie na to pozwolić, też nie zawsze decydują się na taką inwestycję. Wyjaśnienie jest bardzo proste – w ostatecznym rozliczeniu bardziej opłaca się pozyskiwać środki z zewnątrz. W poniższym artykule, przedstawiam
- podstawowe warunki przyznania kredytu deweloperskiego
- opowiem jaki jest jego koszt kredytu deweloperskiego
- wyjaśniam jak zwiększyć szanse na dostanie kredytu w banku
Dlaczego popularność kredytów deweloperskich rośnie?
Polacy coraz chętniej przeprowadzają się z małych mieszkań, do większych lub kupują swoje pierwsze domy. Remont niektórych nieruchomości okazuje się bardziej kosztowny niż zakup nowego mieszkania. Szacuje się, że w przeciągu najbliższych kilkunastu lat, rynek nieruchomości nieco się ustabilizuje, jednak wciąż będziemy obserwować tendencję rosnącą. Zawdzięczamy to zarówno kredytowi hipotecznemu jak i deweloperskiemu.
Warunki przyznania kredytu deweloperskiego
Przede wszystkim należy pamiętać, że kredyty deweloperskie są przeznaczone tylko firmom, zajmującym się budową nieruchomości i innych, wcześniej wspomnianych obiektów. Aby złożyć wniosek o ten kredyt, trzeba przeanalizować plan inwestycji pod kątem finansowym. Najważniejsze dla banku jest to, czy zadłużona firma będzie wypłacalna. W tym celu bank analizuje obecną sytuację finansową firmy (wydatki, przychody i wcześniej zaciągnięte kredyty). Pożyczkodawca dokładnie prześwietli historię finansową przedsiębiorstwa (czy poprzednie kredyty były spłacane terminowo itp.) oraz określi jego zdolność kredytową.
Do decyzji o przyznaniu kredytu przyczynia się również rentowność planowanej inwestycji. Musisz uwzględnić możliwy wzrost cen i spadek popytu na nieruchomości oraz stopę zwrotu z projektu. Dobrze jest również wykazać w planie, że firma znalazła już klientów na zakup nieruchomości. Wtedy wiarygodność spółki rośnie, a bank chętniej przyzna kredyt deweloperski dla firmy.
Lokalizacja nieruchomości. W biznesplanie należy uwzględnić, to czy popyt na mieszkania może spaść i o ile wtedy szacunkowo zmieni się cena mieszkań. Na cenę ma również wpływ rodzaj budowanej nieruchomości – im bardziej lokalizacja trafia w preferencje przyszłych użytkowników, tym cena jest wyższa. Musisz również zwrócić uwagę na to, jakie budynki powstaną w przyszłości w okolicy twojej nieruchomości. Przykładowo, jeśli w okolicy ma powstać fabryka chemiczna, która będzie zanieczyszczać powietrze, zainteresowanie mieszkaniami spadnie, co spowoduje obniżenie ceny nieruchomości.
Ostatnim i równie ważnym czynnikiem, który decyduje o przyznaniu kredytu dla firmy, jest doświadczenie dewelopera. Banki chętniej przyznają kredyty przedsiębiorcom, którzy mają na koncie kilka zrealizowanych inwestycji, zakończonych powodzeniem. Jeśli jesteś początkującym deweloperem, najlepszym rozwiązaniem jest spółka celowa (z ograniczoną odpowiedzialnością).
A co z wkładem własnym?
W analizie musisz uwzględnić wkład własny. Tak jak w przypadku kredytu hipotecznego, musi on wynosić minimum 20% jednak niekoniecznie w postaci gotówki. Możesz uwzględnić koszt działki, na której zostanie postawiony budynek lub zakupione już materiały (które będą przeznaczone na budowę nieruchomości). Najprzychylniej rozpatrywane są wnioski od firm, które mają wysoki wkład własny, przez co zaciągany kredyt jest niższy. Szanse na uzyskanie kredytu dla firmy deweloperskiej rosną po przedstawieniu szczegółowego biznesplanu.
Czym jest biznesplan?
W biznesplanie firma musi opisać między innymi w jaki sposób będzie spłacać kredyt. Plan musi być wiarygodny i szczegółowy na tyle, by bank nie miał wątpliwości co do wypłacalności przyszłego kredytobiorcy. Musisz uwzględnić trzy najważniejsze części.
- Pierwsza jest strona tytułowa, zawierająca dane firmy.
- Część główna zawiera historię firmy, cel inwestycji i pomysł na spłatę zadłużenia. Nie możesz zapomnieć o podkreśleniu atrakcyjności inwestycji, czyli skupieniu się na jej mocnych stronach tj. lokalizacja, atrakcyjne obiekty w okolicy, komunikacja miejska czy stan dróg. Na innych aspektach skupisz się pisząc biznesplan domu jednorodzinnego, gdzie przyszłym współlokatorom zależy na spokoju i bezpieczeństwie a inne czynniki uwzględnisz przy inwestycji w centrum handlowe.
- Nie możesz również zapomnieć o streszczeniu projektu (zawrzyj w nim przewidywaną datę zakończenia).
Powyższe warunki to tylko ogólny zarys działań, jakie powinieneś podjąć przy inwestowaniu w nieruchomości. Aby lepiej poznać swoją sytuację i ocenić swoje szanse, powinieneś zaczerpnąć informacji w banku, a w razie potrzeby, skorzystać z naszej pomocy.