Jak wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Jeszcze kilka lat temu banki chętnie udzielały kredytów osobom, które nie posiadały wkładu własnego. Normą były nawet kredyty udzielane na kwotę większą niż wartość kupowanej nieruchomości. Obecnie jednak kredyt uzyskać można na maksymalnie 80% wartości danej nieruchomości. Ma to związek z bezpieczeństwem banków oraz samych kredytobiorców.

Od roku 2014 obowiązują nowe przepisy, które nakazują posiadać wkład własny, ubiegając się o kredyt w banku. Początkowo było to 5%, potem 10 i 15%. Obecnie wymagany wkład własny wynosi 20% wartości nabywanej nieruchomości. Czy zatem osoby, które taką kwotą nie dysponują muszą pożegnać się z marzeniami o własnym mieszkaniu?

Kredyt hipoteczny z wkładem własnym na poziomie 10%

Są pewne banki, które udzielają kredytów osobom posiadającym niski wkład własny w wysokości tylko 10% wartości kupowanej nieruchomości. To dobra wiadomość dla ludzi młodych, którzy na ogół nie posiadają zbyt dużych oszczędności. W takiej sytuacji bank wymaga jednak ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. W praktyce trzeba więc opłacać składkę ubezpieczenia do momentu, gdy kwota kredytu spadnie do poziomu 60% wartości danej nieruchomości. Często trwa to kilka lat.

Innym rozwiązaniem jest zakup mieszkania bądź domu w cenie niższej od jego wartości rynkowej. W tym przypadku trzeba natrafić na atrakcyjną ofertę lub wykazać się dobrymi umiejętnościami w zakresie negocjacji ceny. Może się to udać podczas zakupu lokalu na rynku wtórnym, a więc od osoby prywatnej.

Czy można uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Wkład własny jest wymagany przez banki podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Jednak nie musi on mieć formy gotówki, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę. O pomoc można się też zwrócić do rodziny. Trzeba pamiętać bowiem, że darowizna od najbliższych jest zwolniona z podatku do kwoty 19 274 złotych.

Wkładem własnym, jak już wspomniano wyżej, nie musi być gotówka. Kredyt można zabezpieczyć dodatkowo na innej nieruchomości. Wówczas łączna suma zabezpieczenia bywa o wiele wyższa niż potrzebna kwota kredytu. W ten sposób uzyskać można kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w postaci gotówki.

Czy w ogóle warto brać kredyt z minimalnym wkładem własnym?

Oczywiście kredyt mieszkaniowy na kwotę wyższą niż 80% wartości danej nieruchomości będzie zawsze droższy. Większa kwota kredytu to więcej odsetek do spłaty, często wyższe oprocentowanie i obowiązek uiszczenia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Jednocześnie jednak dla wielu osób koszty kredytu hipotecznego wyższe o kilkaset złotych w skali roku i tak są bardziej opłacalne niż płacenie za wynajem mieszkania czy pokonywanie każdego dnia wielu kilometrów w drodze do pracy.

Osoby, które stoją przed decyzją tego rodzaju, powinny przeanalizować wady i zalety każdego rozwiązania. Czasem korzystniejszy niż najem niż kupno nawet niewielkiego mieszkania. Sporo zależy od indywidualnej sytuacji finansowej oraz obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Najlepiej stopniowo odkładać pieniądze na wkład własny z myślą o przyszłości.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!