Kredyt na 400 tys. – jaka będzie rata, wkład własny i wymagane zarobki?

Wnioski o kredyty hipoteczne są najczęściej odrzucanymi podaniami przez banki. Powodów może być wiele, a raport BIK bez zarzutów nie wystarcza. Dowiedz się, jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny oraz czego możesz się spodziewać po akceptacji wniosku. 

Kredyt na 400 tys. zł w większości przypadków jest kredytem hipotecznym. Średnia wartość tego zadłużenia w Polsce to 250 tys. zł, dlatego jeśli decydujesz się na znacznie większą kwotę, bank nie może mieć wątpliwości co do Twojej zdolności kredytowej.

Jaka będzie rata?

Kredyty hipotecznie nie są wysoko oprocentowane. Nie znaczy to jednak, że całkowity koszt kredytu okaże się niski – kredyty hipoteczne są zaciągane na kilkadziesiąt lat. RRSO może się różnić w zależności od oferty banku i waha się w przedziale od 3,3% do 5,25%. Rata może być wyższa, gdy nie jesteś zatrudniony na umowę o pracę.

Banki najprzychylniej rozpatrują wnioski o kredyty hipoteczne osób zatrudnionych na umowę na czas nieokreślony. Wysokość rat będzie zależała między innymi od zdolności kredytowej, dochodów, wieku itp., jednak ogólna zasada mówi o tym, że całkowita rata kredytu nie może być większa niż połowa pensji. 

Bank opiera wysokość rat między innymi na zaplanowanym okresie spłaty kredytu. Średnio, koszt miesięczny zadłużenia 400 tys zł, wynosi 1800 zł miesięcznie, przy kredycie na 30 lat i oprocentowaniu 4%. Rata może być jednak niższa, gdy bank uwzględni koszty ubezpieczenia lub prowizji.

Kredyt hipoteczny a wkład własny

Jeśli chodzi o wkład własny, to im więcej tym lepiej. Wpłata musi wynosić minimum 20% wartości nieruchomości, jednak jeśli wynosi mniej, nie wszystko stracone. Bank może zaproponować Ci droższy kredyt, który będzie pokrywał ubezpieczenie za brakującą część wkładu początkowego. Wkład własny to nie zawsze gotówka. Może być nim np. wartość działki na której będzie stał dom lub koszt zakupionych materiałów, które będą przeznaczone na budowę domu.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Nie ma jednej określonej wysokości zarobków, od której bank przyznaje kredyt hipoteczny. W dużym uproszczeniu, zależy to od miasta w którym chcesz zamieszkać, czy zaciągasz kredyt sam czy z partnerem/współmałżonkiem, metrażu mieszkania oraz kwoty, której potrzebujesz na zakup mieszkania.

Najtańsze w Polsce są mieszkania w Łodzi, dlatego singiel zarabiający około 2000 zł, będzie mógł sobie pozwolić na kawalerkę za kredyt o wysokości 120 000 zł. Na mieszkanie o takim samym metrażu w stolicy będzie musiał spłacać prawie dwa razy wyższe zadlużenie.

Znacznie bardziej opłaca się brać kredyt w dwójkę. Wtedy możecie sobie pozwolić na mieszkanie o większym metrażu, a kredyt wyższy o około 20 tys. rozkłada się na was dwoje. Szacunkowo, wymaganie zarobki to 3000 zł, a w stolicy o tysiąc więcej. Najwyższych zarobków bank będzie wymagał od pary z dzieckiem, szukającej dwupokojowego mieszkania w stolicy. Muszą one sięgać 4500 zł, aby spłacić kredyt o wysokości 320 000 zł.

Podane wartości to tylko szacowane kwoty. Aby poznać swoją sytuację, najbezpieczniej jest pójść do banku i poprosić o dokładne informacje.

Co jeśli nie dostaniesz kredytu hipotecznego?

W takiej sytuacji, zawsze możesz zaciągnąć kredyt gotówkowy. O wiele łatwiej i szybciej jest go dostać, jednak ma to swoją cenę. Oprocentowanie okazuje się wyższe, a i tak kwota zaproponowana przez bank może być niższa, niż ta o którą się ubiegasz.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!