Ubezpieczenie na życie a kredyt mieszkaniowy

Gdy decydujesz się na kredyt mieszkaniowy, powinieneś uwzględnić  dodatkowe koszty, które się z nim wiążą. Ubezpieczenie na życie może być jednym z nich. Kiedy polisa na życie jest niezbędna a kiedy możesz z niej zrezygnować? Dlaczego, zaciągając kredyt, warto zdecydować się na ubezpieczenia na życie?

Niektóre banki nie wymagają od kredytobiorców ubezpieczenia na życie, jednak spora część stawia to jako warunek konieczny do udzielenia kredytu. W takiej sytuacji nie masz wyboru i jeśli chcesz zapożyczyć się w tym baku, najprawdopodobniej zaproponuje Ci on ofertę. W sytuacji, kiedy propozycja jest korzystna i nie wpływa znacząco na wysokość rat, możesz podpisać umowę z bankiem.

Dlaczego banki wymagają ubezpieczenia?

Pożyczkodawcy w taki sposób zabezpieczają się przed utratą pieniędzy w przypadku nieszczęśliwego wypadku osoby zadłużonej. Bank otrzyma wówczas z powrotem całą pożyczoną kwotę, a spadkobiercy otrzymają mieszkanie nie obciążone długami.

Czy warto się ubezpieczać, pomimo że bank tego od Ciebie nie wymaga?

Nawet jeśli jesteś obojętny, pomiędzy zaciągnięciem polisy na życie a jej brakiem, warto pomyśleć o swoich bliskich, którzy odziedziczą po Tobie mieszkanie. Bez ubezpieczenia, dostaną nieruchomość obciążoną długami. Zdecydowanie lepszą perspektywą dla nich jest spadek w postaci domu, gotowego do zamieszkania, czy po prostu atrakcyjnej posiadłości na sprzedaż.

Gdy bank nie oczekuje ubezpieczenia

W przypadku wcześniej wymienionych banków, które nie oczekują od Ciebie polisy, również warto rozważyć dodatkowe zabezpieczenie. Nie musisz robić tego koniecznie w instytucji, u której się zapożyczasz. Jednakże taka forma zabezpieczenia się przed przyszłością (której często nie jesteśmy w stanie przewidzieć), to z pewnością będzie dobra inwestycja.

Zaletą takiego rozwiązania jest również możliwość późniejszego wykupienia ubezpieczenia na życie. Jeśli bank nie wymusza na kredytobiorcy posiadania polisy, możesz najpierw zakupić mieszkanie za zaciągnięty kredyt, a następnie na spokojnie przemyśleć decyzję o ubezpieczeniu życia.

Kiedy kredyt zostanie spłacony z ubezpieczenia na życie?

Ochrona finansowa przysługuje Ci w przypadku poważnej choroby, długotrwałego pobytu w szpitalu czy nagłej śmierci.

Wysokość kredytu i polisy na życie

W przypadku kredytów na duże kwoty, takich jak kredyt hipoteczny, banki oferują polisę na życie równą lub zbliżoną wartością do wysokości kredytu. Przykładowo, jeśli dostaniesz od banku kredyt hipoteczny o wysokości 300 000 zł, Twoje życie zostanie ubezpieczone na podobną kwotę. Przed podpisaniem umowy, warto dokładnie przejrzeć warunki kredytu i ocenić, które z rozwiązań będzie najbardziej korzystne, zarówno teraz jak i w przyszłości.

Jeśli wciąż nie potrafisz podjąć decyzji, zapraszam do kontaktu i pomogę Ci w podjęciu najlepszej decyzji.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!