Zakup drugiego mieszkania na kredyt – na co zwrócić uwagę?

Nikogo już nie dziwi chęć posiadania dwóch czy więcej nieruchomości. Coraz więcej osób decyduje się na zakup kolejnego mieszkania. Wiesz również, że każda dodatkowa nieruchomość generuje koszty, dlatego zawsze pojawiają się związane z nimi wątpliwości. Z poniższego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu na kolejne mieszkanie oraz kiedy warto wstrzymać się z decyzją.                      

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny             

Banki na ogół patrzą przychylnie na wnioski o kredyt hipoteczny. Warto pamiętać jednak, że podstawą do przyznania kredytu jest zdolność kredytowa. Bez niej bardzo ciężko będzie uzyskać kolejne zapożyczenie, a każda wykazana we wniosku nieruchomość, osłabia zdolność spłaty kredytu. Dlatego dobrą strategią jest nie wpisywanie wszystkich nieruchomości, które posiadasz, gdyż bank tych informacji nie potrzebuje. Najważniejsze jest wykazanie, ile będzie wynosił Twój wkład własny w nowe mieszkanie. Musisz również zastanowić się, czy dasz radę spłacać oba kredyty jednocześnie.

Co jeśli nie dostaniesz kredytu?

Jeśli okaże się, że nie dostaniesz kolejnego kredytu, powinieneś rozważyć sprzedaż jednej nieruchomości, spłacić zaciągnięty kredyt i dopiero później zdecydować się na zakup nowego mieszkania. Jest to bardzo popularna opcja wśród młodych ludzi, którzy wyprowadzają się z mniejszego mieszkania na rzecz większego. Przeważnie banki nie mają wtedy problemu z udzieleniem kredytu. Nieważna jest bowiem ilość posiadanych nieruchomości, a łączna suma kredytu do spłaty. Popularnym rozwiązaniem jest tzw. zakładka, czyli zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup nowego mieszkania, przeprowadzka i sprzedaż starej nieruchomości.

Kilka słów o BIK-u

Banki zawsze sprawdzają swoich klientów przez BIK (Biuro Informacji Kredytowej). W systemie znajdują się wszystkie informacje  zaciągniętych kredytach i o ile poprzednie nieruchomości kupiłeś za własną gotówkę (bez zapożyczenia), Twoje dane się tam nie znajdą. Natomiast jeśli zaciągnąłeś kredyt hipoteczny, bank dowie się kiedy, na jaką kwotę, okres spłaty oraz ile wynoszą raty.

W zależności od wysokości rat i zasad banku, mogą oni zwiększyć wymagany wkład własny lub nie przyznać Ci kolejnego kredytu. Musisz być również przygotowany na pytanie o to, dlaczego chcesz nabyć kolejną nieruchomość, jeśli masz już gdzie mieszkać.

W sytuacji, kiedy nie jesteś pewien jak zaplanować inwestycję, czy warto teraz zaciągnąć kredyt oraz jak dokładnie uzupełnić wniosek, skontaktuj się ze mną. Przeanalizujemy sytuację, doradzę i wspólnie wybierzemy najlepszą opcję. 

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!