Zdolność kredytowa – jak pożyczyć więcej?

Nie da się ukryć, że zdolność kredytowa i dobra historia zobowiązań są dla banków najważniejsze. Żeby móc w ogóle pożyczyć pieniądze muszą być one bardzo dobre. Jednak czasem mimo posiadania całkiem przyzwoitej zdolności można spotkać się z odmową. Dlaczego? Ponieważ dla banku jest ona zbyt niska. Co zrobić, aby uzyskać wysoką zdolność kredytową i móc pożyczyć więcej?

Oblicz zdolność kredytową

Każda osoba powinna z rozwagą prowadzić domowy budżet. Nie chodzi tu o oszczędzania na czym się da, ale na wiedzę ile i na co wydajemy, a także ile realnie można odłożyć. Ponadto zawsze trzeba stawiać pierwszeństwo spłacie zobowiązań, jak kredyty bankowe czy choćby rachunki za media. Dopiero po obliczeniu ile na nie wydamy można podzielić pozostałe dochody na wydatki związane z wyżywieniem, dojazdem do pracy czy przyjemności jak wyjście do kina. Można też samemu wyliczyć mniej więcej na jaki kredyt jest nas stać.

Banki przyjmują, że suma rat wszystkich zobowiązań miesięcznych musi być mniejsza niż 50% miesięcznych dochodów. Przykładowo, jeśli zarabiamy 3000 złotych na rękę, to wszystkich rat miesięcznie możemy mieć tylko do 1500 złotych łącznie. Jeżeli już jesteśmy na granicy zdolności kredytowej, a planujemy wzięcie kolejnego kredytu, właśnie w tym wypadku powinniśmy zacząć pracować nad podwyższeniem zdolności, ponieważ bank kredytu może już nam nie dać.

Szybka spłata zobowiązań

W zależności od zapisów w umowach kredytowych istnieje możliwość bezpłatnej spłaty kredytu wcześniej. Oznacza to, że jeśli mamy taką możliwość możemy spłacić kredyt wcześniej w części, która pozostała do spłaty, albo w miarę możliwości płacić równowartość dwóch rat, aby skrócić okres spłaty o połowę. Jednak warto pamiętać, że wpłacenie dwóch rat w miesiącu nie oznacza, że w kolejnym jesteśmy zwolnieni z wpłaty! Podwójna rata odejmie jedną ratę od końcowego terminu spłaty np. jeśli kredyt kończy się za 24 miesiące, to wpłacając podwójną ratę skończy się on za 23 miesiące. Jeśli spłacimy istniejące zobowiązanie, to nasza zdolność kredytowa się zwiększy i spokojnie możemy wnioskować o kolejny kredyt.

Rozwiązaniem jest też kredyt konsolidacyjny. Zbiera on w jeden, nowy kredyt wszystkie istniejące zobowiązania. Skutkuje to wydłużeniem czasu spłaty, ale i niższą ratą miesięczną! A zatem również podnosi zdolność kredytową, ponieważ większa część dochodu zostaje wolna od obciążenia zobowiązaniami kredytowymi.

Dodatkowy kredytobiorca

Wiele reklam banków zachęca do brania wysokich sum kredytów z partnerem. Obecnie nie musi to być współmałżonek. Może to być ktoś z rodziny lub po prostu życiowy partner. Ważne jest, aby taka osoba była spokrewniona albo prowadziła z nami wspólne gospodarstwo domowe. Biorąc kredyt wspólnie najczęściej uzyskuje się o wiele wyższą zdolność kredytową. Dlatego wiele osób decyduje się brać wraz ze współkredytobiorcą duże kredyty, jak kredyt hipoteczny. Trzeba pamiętać, że jeśli taka osoba ma zobowiązania kredytowe, to one także będą rzutowały na zdolność kredytową. Jeśli jednak ma wyższy dochód niż my, będzie to działało na korzyść.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!