Sporo osób marzy o zakupie czy budowie własnego domu, ale niestety nie wszystkich na to stać. Rozwiązaniem w tym przypadku jest wzięcie kredytu hipotecznego w banku. Dowiedz się jak wziąć kredyt na budowę domu krok po kroku?
Ile kosztuje kredyt na budowę domu?
Na samym początku warto się zastanowić nad tym, ile kredyt będzie kosztować. Inną kwestią jest to, jak wysoki kredyt banki będą chciały udzielić. W tym przypadku posiłkować się można internetowym kalkulatorem zdolności kredytowej. Oczywiście uzyskany wynik to wartość przybliżona, o czym należy pamiętać. Dobrze jest sprawdzić przy okazji wysokość raty udzielonego kredytu hipotecznego. W sieci znaleźć można w tym celu proste kalkulatory raty kredytu.
Kredyt na zakup działki budowlanej
Osoby, które nie posiadają działki budowlanej, muszą oczywiście ją zakupić. Na szczęście sporo banków oferuje kredyty hipoteczne właśnie na zakup gruntu. Dobrym pomysłem jest oddzielenie kredytu na działkę od kredytu hipotecznego na budowę domu. W wielu przypadkach bowiem na etapie poszukiwania i kupowania działki trudno jest spełnić wymagania potrzebne do uzyskania kredytu na budowę domu. Lepiej jest wziąć kredyt na działkę, a dopiero potem drugi kredyt na budowę domu.
Oczywiście trzeba dysponować odpowiednio wysokim wkładem własnym. Obecnie jest to 20% wartości działki. Są jednak pewne odstępstwa od rej reguły.
Kredyt na budowę domu
Mając w posiadaniu działkę budowlaną, można przystąpić do złożenia wniosku o kredyt na budowę domu. W tym celu trzeba przygotować nieco dokumentów – dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach czy wyciągi z konta bądź deklaracje PIT. Potrzebne są również dokumenty dotyczące samej działki i planowanej budowy. Na ogół są to aktualny odpis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów odnośnie statusu działki, dziennik budowy, umowa nabycia działki, decyzja o warunkach zabudowy oraz zagospodarowaniu terenu, pozwolenie na budowę oraz projekt budowlany razem z wyceną i planem prac budowlanych.
Jak uzyskać kredyt na budowę domu – od złożenia wniosku do wypłaty pieniędzy
Po skompletowaniu dokumentów można złożyć wniosek do kilku banków i czekać na decyzję kredytową. W tym przypadku nie warto ograniczać się tylko do jednego czy dwóch banków. Wnioski składa się na ogół przynajmniej do trzech banków, które oferują w danym przypadku najlepsze warunki. Warto wiedzieć o tym, że złożenie wniosku nie jest żadną deklaracją i nie obliguje do wzięcia kredytu w banku.
Banki mają obecnie maksymalnie 21 dni na rozpatrzenie wniosku kredytowego. Gdy decyzja jest pozytywna, potencjalny kredytobiorca otrzymuje propozycję warunków kredytu, a więc jego oprocentowanie. Jeśli decyzja jest negatywna, bank musi to oczywiście uargumentować. Od takiej decyzji można się też odwołać.
Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, pozostaje tylko podpisanie umowy i oczekiwanie na wypłatę pieniędzy. Są one wypłacane w transzach. Bank bowiem co jakiś czas sprawdza czy wypłacone środki są wykorzystywane zgodnie z planem i harmonogramem budowy. Jeśli tak jest, transze są wypłacane zgodnie z planem.