Jak długo bank rozpatruje wniosek o kredyt hipoteczny?

Po złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny, każdy chciałby otrzymać odpowiedź jak najszybciej. Niestety w tym przypadku, nie możesz liczyć na natychmiastową decyzję. Bank potrzebuje czasu, aby wszystkie formalności zostały bezbłędnie dopatrzone. W takim razie, ile (i dlaczego) musisz czekać na rozpatrzenie wniosku?  Z ilu etapów składa się rozpatrywanie wniosku hipotecznego? Kiedy czas oczekiwania może się wydłużyć? Na pytania odpowiem w tym artykule.

Etapy składania wniosku o kredyt hipoteczny

Proces przyznawania kredytu hipotecznego składa się z kilku etapów. Najpierw oceniana jest zdolność kredytowa (brany jest pod uwagę min. dochód na jedną osobę w rodzinie, koszty utrzymania oraz suma rat zaciągniętych wcześniej kredytów). Po pozytywnym rozpatrzeniu, należy złożyć wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego oraz wymagane dokumenty. Najczęściej będą to:

  • zaświadczenie o wysokości zarobków
  • wyciąg z konta
  • zapis w księdze wieczystej
  • informacje o wykonawcy i pozwolenia na budowę.

Następnie rozpoczyna się proces weryfikacji wniosku.

Ile trzeba czekać na rozpatrzenie wniosku?

Bank na udzielenie odpowiedzi ma trzy tygodnie. Nie zawsze jednak po tym czasie możesz liczyć na ostateczną odpowiedź. Proces może przeciągnąć się aż do miesiąca. Dlaczego? Niektóre banki rozpatrują wniosek o kredyt hipoteczny w dwóch etapach.

  • Przez pierwsze dwa tygodnie, bank analizuje złożone załączniki. Aby nie przedłużać procesu, warto dopilnować, by od razu złożyć wszystkie potrzebne dokumenty. Jeśli masz wątpliwości, co do tego jakie załączniki będą wymagane, najlepiej jest skontaktować się z doradcą kredytowym, który rozwieje wątpliwości.

Czas oczekiwania nie powinien przekroczyć dwóch tygodni. Po tym czasie wydawana jest decyzja wstępna.

  • Przez kolejne dwa tygodnie bank wykonuje wycenę mieszkania, na które chcesz zaciągnąć kredyt.

Gdy bank rozpatruje wniosek jednoetapowo, na odpowiedź musisz poczekać około miesiąca.

Dwuetapowy proces, w ostatecznym rozliczeniu okazuje się lepszy. Wstępna decyzja, rzadko kiedy różni się od ostatecznej, dlatego po dwóch tygodniach, wiesz czego możesz się spodziewać. Z kolei w przypadku jednoetapowej weryfikacji, czekasz na odpowiedź dłużej.

Dlaczego bank może wydłużyć czas oczekiwania?

Są jednak sytuacje, w których bank potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji. W przypadku błędnie złożonych dokumentów, bank może poprosić Cię o ponowne złożenie załączników lub uzupełnienie brakujących danych. Instytucje cieszące się dużą popularnością, mają znacznie więcej wniosków do rozpatrzenia, niż te mniej znane, dlatego tam czas oczekiwania również może być dłuższy.

Co się dzieje po pozytywnej weryfikacji?  

Kiedy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, będziesz musiał podpisać umowę z bankiem. Twój kredyt zostanie uruchomiony, kiedy przeniesiesz na siebie (kredytobiorcę) własność nieruchomości przez podpisanie aktu notarialnego oraz złożysz wniosek o wpisanie hipoteki na rzecz banku.

Nie ukrywam, że jedną z wielu przyczyn negatywnie wpływających na czas rozpatrywania wniosku jest ilość błędów w złożonych dokumentach. Czasami kredytobiorcy ze względu na pośpiech lub niewiedzę sami przyczyniają się do negatywnej opinii banku. Na szczęście większość tych błędów można wyeliminować już na etapie uzupełniania wniosku kredytowego, który warto sprawdzić nawet kilkukrotnie. Jeżeli macie pytania, związane z Waszą sytuacją kredytową możecie do mnie napisać.

 

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!